Ilmoittaudu seurakuntien yhteiseen Kastepäivään 13.9. mennessä
Kastepäivä järjestetään Kouvolan seurakuntakeskuksessa enkelien sunnuntaina 29. syyskuuta. Kastettavaksi voi tulla koko Kouvolan seurakuntayhtymän alueelta.

Kastehetkessä rukoillaan yhdessä lapsen puolesta ja pyydetään hänelle Jumalan siunausta. (Kuva: Heli Mielonen, Kirkon kuvapankki)
Kastettava voi olla sylivauva, taaperoikäinen, koululainen tai kaikkea siltä väliltä aina rippikouluikäiseen saakka. Yhteinen kastehetki alkaa Kouvolan seurakuntakeskuksen Johannes-kappelissa klo 14, jonka jälkeen seurakunnan uusia jäseniä juhlitaan täytekakkukahvein seurakuntakeskuksella.
Yhteinen kastetapahtuma on vaivaton tilaisuus esimerkiksi niille nuorille, jotka ovat tulossa rippikouluun, mutta joita ei ole lapsena kastettu.
Alle 12-vuotiaan kastettavan osalta riittää, että toinen vanhemmista kuuluu kirkkoon. Kastettavalla on oltava vähintään yksi kummi, joka on evankelis-luterilaisen kirkon konfirmoitu jäsen.
Kaste liittää kastettavan kirkon jäseneksi, antaa mahdollisuuden konfirmaatioon, ehtoolliseen, kummin tehtäviin ja kirkolliseen avioliittoon vihkimiseen.
Kastettavan lapsen tai nuoren voi ilmoittaa mukaan Kastepäivään ottamalla 13.9. mennessä yhteyttä toimitusvaraukset-yksikköön p. 040 522 0672 (ma-pe klo 9-11). Kastava pappi ottaa yhteyttä ja sopii perhekohtaisesta tapaamisesta saatuaan yhteystiedot.
Lue lisää ristiäisistäLinkki avautuu uudessa välilehdessä
14.8.2024 13.14